B12 Vitamini Bulunan 12 Besin

B12 vitamini bulunan besinler düzenli olarak tüketilmediğinde, vücudumuz bize çeşitli sinyaller vererek önlem almamız gerektiğini gösterir. Eğer sizde sürekli yorgunluk, unutkanlık, el ve ayak uyuşması, uykusuzluk, iştahsızlık ve kramp gibi sorunlarda şikayetçiyseniz; b12 vitamini seviyenizi ölçtürmeniz gerekiyor. Çünkü bu belirtiler b12 vitamini eksikliği nedeniyle vücudumuzun bize verdiği sinyallerdir. Ayrıca b12 eksikliğinde bu belirtilerin yanı sıra depresyon riski de bulunuyor.

Eğer dışarıdan b12 vitamini desteği alıyorsanız, vücudunuz için gerekli olandan fazla miktarda b12 vitamini almanız durumunda; fazla olan b12 vitamini idrarla birlikte dışarı atılır.Çünkü b12 vitamini suda çözünen bir vitaminidir.

Günlük B12 Vitamini İhtiyacımız Ne kadar ?

Hangi besinde ne kadar b12 bulunduğu öğrenmeden önce günlük b12 vitamini ihtiyacının ne kadar olduğunu öğrenmemiz faydalı olacaktır.

Yetişkin bir bireyin günlük b12 vitamini ihtiyacı 2,4 mcg iken, Çocuklarda; günlük b12 ihtiyacı 1 mcg ile 2mcg arasında, Bebeklerde ise; 0,4 mcg ile 0,9 mcg arasındadır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

B12 vitamininin nelerde bulunduğunu bilirsek, bu besinleri tüketerek b12 eksikliğinin önüne geçebiliriz. B12 vitamini vücut tarafından üretilmediği için sadece besinler yoluyla b12 vitamini miktarımızı artırabiliriz. B12 içeren sebze ve meyveler insanlar arasında merak konusu olmasına rağmen, Türk yemek kültüründe günlük olarak tüketilen ekmek, sebze ve meyvelerde b12 vitamini bulunmuyor. Bu nedenle; hayvansal proteinleri b12 vitamin kaynağı olarak kullanmalıyız. Yani hayvansal gıdalar tüketerek b12 vitamini eksiliği sorunundan kurtulmalıyız.

UYARI: B12 vitamini bulunan besinleri sizin için tek tek inceledik, fakat bazı besinler b12 vitamini yönünden zengin olduğu gibi kolesterol yada diğer maddeler yönünden zengin olabilir. Dolayısıyla bazı besinler yüksek b12 vitamini içerse bile bazı insanlar için zararlı olabilir. Çünkü b12 vitamininin yanında sizin için zararlı olan bir maddeyi de içeriyor olabilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora danışarak hangi besini hangi ölçüde tüketebileceğinizi öğrenmelisiniz. B12 eksikliğine çözüm ararken, başka hastalıkla karşılaşmak istemiyorsanız,  mutlaka doktora danışın. Sitemizde bulunan yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır ve karşılaşılabilecek sorunlarda sorumluluk sitemize ait değildir.

B12 İçeren Besinler ve İçerdikleri B12 Miktarları:

1) Dana Eti

200 gram dana etinde 300 mcg b12 bulunur. Eğer et tüketerek b12 vitamini eksikliğinin önüne geçmek istiyorsanız ve ciğer tüketmeyi sevmiyorsanız; dana eti b12 içeren besinler arasında sizin için en uygun seçenek olarak görünüyor.

2) Kuzu Eti

Kuzu eti, b12 vitamini yönünden çok zengindir. 200 gram kuzu etini pirzola olarak tüketmeniz durumunda, günlük b12 ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

3) Dana Ciğeri

200 gram dana ciğeri yaklaşık olarak 150 mcg b12 vitamini bulunur. En fazla b12 vitamini bulunan besinlerden olmasına rağmen fazla miktarda kolesterol da bulunduğu için dikkatli şekilde tüketilmelidir.

4) Tavuk Ciğeri

Tavuk ciğerinde b12 var mı?” sorusu halk arasında sık kullanılan bir soruya dönüştü. Tavuk etinde eser miktarda b12 bulunmasına rağmen tavuk ciğeri b12 yönünden oldukça zengin sayılabilir. 200 gram tavuk ciğeri yaklaşık 40 mcg b12 içeriyor. Tavuk ciğeri b12 içermesinin yanı sıra ucuz olması da diğer b12 içeren besinlere göre daha fazla tercih edilmesinin nedenidir.

5) Ton Balığı

Salataya, pilava ve makarnaya katarak da tüketebileceğiniz ton balığının 200 gramında yaklaşık 4 mcg b12 bulunur. Tonlamak da fayda var:) Eğer ucuz ve b12 içeren tavuk ciğeri ‘ni sevmiyorsanız, ton balığı tercih edebilirsiniz.

6) Alabalık

200 gramında 10 mcg b12 bulunur. Hafıza ve zekayı geliştirmek için de faydalı olduğu bilinen alabalık fiyatının dana etine göre ucuz olması sebebiyle tercih edilebilir.

7) Uskumru

Eğer balık seviyorsanız, en fazla b12 içeren balık olan uskumru’yu tüketebilirsiniz. 200 gramından yaklaşık 40 mcg  b12 vitamini içeriyor.

8) Somon

200 gram somon balığı yaklaşık 5 mcg b12 vitamini içeriyor. Lezzetli bir balık olduğu için de sık sık tüketmekte fayda var.

9) Midye

200 gramında 80 mcg b12 bulunan midye oldukça yüksek miktarda b12 vitamini içeriyor. Midye b12 yönünden oldukça zengin olduğu için, eğer midye seviyorsanız mutlaka bol bol tüketin.

10) Beyaz Peynir

200 gramında 2 mcg ‘a yakın b12 içeren beyaz peynirin her gün sabah kahvaltıda tüketilebilecek bir besin olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda sabah kahvaltısı yapmanın önemini bir kez daha anlamış bulunmaktayız. Bu yüzden mutlaka her gün sabah kahvaltısı yapın ve beyaz peyniri sofranızdan eksik etmeyin.

11) Süt

200 gram yani 1 bardak süt yaklaşık 1 mcg b12 içeriyor. Kalsiyum ve protein kaynağı olan sütü gece yatmadan önce içmek için artık bir sebebiniz daha var.

12) Yumurta

200 gram yumurtada 2.3 mcg b12 bulunur. Orta boy 2 tane yumurta yediğinizde günlük ihtiyacınız olan b12 vitaminin yarısını elde etmiş olursunuz. Ancak, yumurta tüketirken kolestorolü de yükselttiğini unutmamalısınız.

B12 Vitamininin Faydaları

B12 vitamini hücre yenilenmesinde ve zarar görmüş hücrelerin onarılmasına yardımcı olur. Protein oluşumunda ve dna sentezinde de etkisi vardır. Kan hücreleri için çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, b12 halk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer, unutkanlık ve yorgunluğu engellemeye yardımcı bir vitamindir.

B12 Vitamini Eksiliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar

B12 eksikliği sorunuzu varsa biran önce çözmekte fayda var. Çünkü, b12 eksikliğinde sürekli yorgunluk, anemi, lösemi, astım, çölyak hastalığı ve kansere ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca saç dökülmesi ve tırnak sorunlarını da yol açtığı bilinmektedir.

B12 Vitamini Bulunan Besinler Kilo Aldırır Mı ?

İnsanlar tarafından b12 içeren besinler tüketildiğinde kilo aldırdığı düşünülmektedir. Ancak “b” harfi ile başlayan vitaminler, kilo vermekte katkısı olan vitaminlerdir. Ayrıca, yaklaşık 20.000 kişi ile yapılmış bir deneyde kilo kaybına neden olduğu gözlemlenmiştir. Fakat deneye katılan kişilerin düzenli spor yapan ve sağlıklı beslenen kişiler olduğunu da söylemeliyiz.

B12 vitamini bulunan besinleri ve b12 vitamini eksikliği hakkında bilgilerle sizi b12 vitamini hakkında aydınlatmaya çalıştık. Fakat bu sayfada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Eğer b12 eksikliği olduğunu düşünüyorsanız size en iyi yardımcı olabilecek kişi doktorunuzdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here