Efsane Oyuncu Bruce Willis’in En İyi Filmleri

bruce willis filmleri

19 Mart 1955’te Amerika’da dünyaya gelen ve aksiyon filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu; Walter Bruce Willis aynı zamanda bir müzisyen. Tüm zamanların en iyi film yıldızları arasında gösterilen Bruce Willis’in en iyi filmlerini sizin için listeledik.

1. Altıncı His (IMDb: 8,1/10)

”Ölü insanlar görüyorum” repliğiyle hafızalara kazanan Altıncı His filmi, Bruce Willis’in en çok sevilen ve bilinen filmlerinin başında geliyor. Sürpriz finali ve korku- gerilim türlerini harmanlayışıyla 6. His, en 1999 yılında toplamda 6 Oscar ödülüne aday gösterildi. Cole Sead adlı 8 yaşındaki bir karakterin gördüğü halüsinasyonları konu alan filmde Bruce Willis’e eşlik eden eşlik eden çocuk yıldızın ismi ise Haley Joel Osment. Malcolm Crowe karakterini canlandıran Bruce Willis bu rolüyle en iyi oyuncu dalında birçok yerden ödül almayı başardı.

2. Ucuz Roman (IMDb: 8,9/10)

Yönetmen koltuğunda efsanevi isim Quentin Tarantino’nun oturduğu Ucuz Roman filmi, kaliteli oyuncu kadrosu ile de dikkatleri üzerine çekti. 8.9 gibi erişilmesi güç bir Imdb puanına sahip olan yapım uzun süresine rağmen defalarca izlenecek bir başyapıt olarak görülüyor. Genç bir çiftin aksiyon ve suç dolu yaşamını yepyeni bir sinema diliyle izleyicilere aktaran filmde, yan roldeki oyuncuların başarılı performansları ayrı bir hava katmayı başarıyor. Bruce Willis, bu filminde sorunlu ve sinirli bir boksörü canlandırıyor.

3. Şanslı Slevin (IMDb: 7,6/10)

Suç ve gizem türünde olan Şanslı Slevin filmi, aksiyon ve çatışma sahneleriyle de izleyicilerden tam not aldı. Bruce Willis’e eşlik eden oyuncular arasında Morgan Freeman gibi milyonların beğenisini kazanmış ünlü bir sima da yer alıyor. Josh Hartnett’in canlandırdığı Slevin karakterinin traji-komik hikayesini mercek altına film, bir dizi şanssızlıkların ve aksiliklerin ortasında kalmış insanların mücadelesini beyaz perdeye taşıyor. İntikam konusu yer yer ironik yer yer sert sahnelerle işlenen Şanslı Slevin filminde Bruce Willis de bambaşka bir karaktere can veriyor. Yeri geldiğinde acımasız, yeri geldiğinde merhametli olan bu karakter Slevin’i çeşitli belalardan uzak tutmaya çalışmaktadır.

4. Günah Şehri (IMDb: 8,0/10)

Sin City adıyla da bilinen Günah Şehri çıktığı ilk günden bu yana milyonlarca sinemaseverin hayran olduğu büyüleyici bir sinema filmi olarak tanımlanıyor. Bir çizgi roman uyarlaması olan, türünün ilk örneklerinden biri olma özelliği de taşıyor. Desen ve çizim kalitesi ile sinema ile çizgi roman sanatlarını harmanlayan yapıt, sokak savaşçılarının, mafyaların ve dedektiflerin birbirleriyle sürekli olarak mücadele ettiği bir yer altı şehrinde geçiyor. Acımasızlığın, infazların ve hukuksuzluğun baş gösterdiği sokaklarda, suç ve gerilim bir an olsun eksilmiyor. Bruce Willis’e bu filmde eşlik eden önemli oyuncular arasında Jessica Alba ve Michael Madsen gösterilebilir. 2005’te çekilen filmin devam niteliğindeki ikinci filmi ise 2014 yılında çekilmiştir.

5. Zor Ölüm (IMDb: 7,1/10)

Bruce Willis, bu filmde John McClane adlı hırslı ve suçlu avcısı bir dedektifi canlandırıyor. İlk filmi 1988 yılında çekilen ve Die Hard adıyla da bilinen film, aksiyon klasikleri arasındaki yerini aldı. Kötü adamların cirit attığı Los Angeles sokaklarını izleyicilere aktaran bu filmde özellikle patlama ve kovalamaca sahneleri döneminin çok ötesinde bulunuyor. Çok sevilen ve devam filmleri de çekilen bu eserin yönetmen koltuğunda ise John McTiernan oturuyor. Toplamda 4 filmden oluşan serinin en sonuncusu 2007 yılında çekilmiştir.

6. Glass (IMDb: 7,0/10)

Ölümsüz ve Parçalanmış filmlerinin üçüncüsü ve sonuncusu olan film 2019 yılında gösterime girdi. Karakter bölünmesi yaşayan psikozlu bir kişinin suç dolu yaşamını ekranlara yansıtan filmde Bruce Willis, David Dunn karakterine hayat veriyor. Bir kaçış sonrası bir araya gelen iki suçlunun peşine düşen Dunn karakteri, soluksuz izlenecek bir gerilim – suç öyküsünü izleyicilerle buluşturuyor. Filmin yan rollerinde ise Samuel L. Jackson ve Anya – Taylor Jon’u görmek mümkün.

7. Ocean’s Twelve (IMDb: 6,5/10)

2001 yılında çekilen Oceans’s Eleven filminin devamı niteliğindeki Ocean’s 12, toplamda 12 soyguncunun akıl dolu soygun planlarını ve bunu uygulayışlarını beyaz perdeye yansıtıyor. İlk soygunun ardından üç yıl geçtikten sonra ekip yeniden bir araya geliyor ve aksiyon başlıyor. Kariyerine bağımsız sinema ile başlayan ve daha sonra popüler filmlerde de marifetlerini gösteren Steven Soderbergh, bu filmin yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Serinin son filmi Ocean’s 13 ise 2007 yılında gösterime girdi.

8. Öldürme Arzusu (IMDb: 6,4/10)

2018 yapımı olan Öldürme Arzusu filminin orijinal adı Death Wish olarak biliniyor. 1982 yılında çekilmiş olan ve efsanevi aktör Charles Manson’un baş rol oynadığı filmin yeniden çevrimidir. Bruce Willis, bu filmde bir cerrahı canlandırıyor. Ancak evine yapılan saldırı sonrası eşini kaybetmiştir. Kızı ise komada yaşam mücadelesi vermektedir. Eline silahı alan Bruce Willis, aksiyonun bir an olsun durmadığı bu filmde intikam peşinde koşan bir aile babası rolünde yer alıyor.

9. Cehennem Melekleri (IMDb: 6,5/10)

Yıldız kadrosuyla izleyicileri aksiyona doyuran Cehennem Melekleri 2010 yılında gösterime girdi. Willis’in de yer aldığı oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone, Jason Statham ve Mickey Rourke gibi yıldız isimler de yer alıyor. Gizli bir görev üzerine bir Güney Amerika ülkesinde bulunan özel timin yaşadıkları, bir an bile düşmeyen temposuyla izleyicilerle buluşuyor. Meraklıları serinin 2. ve 3. filmlerini de izleyebilir.

10. Air Strike (IMDb: 3,3/10)

Diğerlerinden farklı olarak Çin yapımı olan bu film 2. Dünya Savaşının Çin cephesini sinemaseverlere aktarıyor. Savaş ve suç türündeki bu filmde Bruce Willis küçük ama önemli bir rolde karşımıza çıkıyor. Çin ve Japon karate filmlerinden tanıdığımız Ye Liu ve Nicholas Tse de Willis’e eşlik eden Uzak Doğulu oyuncular arasında. Çok gizli ve tehlikeli bir silahın korunmasını anlatan film toplamda 95 dakikalık bir süreye sahip.

11. Çatışma (IMDb: 4,2/10)

Bruce Willis’in bu sefer eski bir polisi canlandırdığı aksiyon türündeki Çatışma filmi, bir banka soygunun ardından yaşanan dram ve gerilim yüklü hikayeyi anlatıyor. Orijinal adı Reprisal olan filmde, en yakın arkadaşını soygun esnasında kaybeden bir bankacının komşusundan yardım istemesi ve akabinde başlayan macera konu ediniliyor. James rolüne can veren Bruce Willis, işinin ehli ve yardımsever bir eski polis olarak komşusu ile birlikte suçluların peşine düşüyor.

12. İlk Kurşun (IMDb: 4,9/10)

First Kill adı ile ekranlara taşınan İlk Kurşun filminde, Bruce Willis’i bir kere daha polis rolünde görüyoruz. Banka soygunu esnasında 8 yaşındaki bir çocuğu rehin tutan soyguncu ile geçen diyaloglar ve yapılan pazarlıklar yer yer dram yer yer gerilim türünde karşımıza çıkıyor. Hayden Christensen’ın da rol aldığı film ABD, Kanada ve İngiltere ortak yapımıdır.

13. Los Angeles’ta Gizli Görev (IMDb: 5,3/10)

Aksiyon ve komediyi başarıyla harmanlayan bu yapım, 2017 yılında çekilmiştir. Bir dedektifin köpeğinin çalınmasıyla başlayan macera, hız kesmeden filmin sonuna kadar devam ediyor. Azılı bir çeteyle mücadele eden Steve Ford rolünde Bruce Willis, hem çeteyi çökertmek hem de köpeğini kurtarmak için amansız bir kovalamacının içerisinde yer alıyor.

14. Son Adam (IMDb: 6,4/10)

1996 yılında çekilen Son Adam filmi, aksiyon filmleri arasında kült bir yere sahip. Oldukça sıra dışı bir kasabada yaşanan bir dizi olayları, kendine özgü bir üslupla aktaran filmde Willis, kiralık bir tetikçiyi canlandırıyor. Atmosferi ve mekan seçimleri ile 1950’lerin film noir tarzındaki eserlerine göndermelerde bulunan filmin yönetmen koltuğunda ise Walter Hill isimli deneyimli yönetmen oturuyor.

15. Red (IMDb: 7,1/10)

Türkiye’deki sinemalarda ”Emekli ve Tehlikeli” adıyla gösterilen Red filminde emekli olmuş bir CIA ajanının tehlikeli bir suçlu ile karşılaşması ve ardından yaşanan olaylar anlatılıyor. Teknolojik silahların ve görsellerin ön planda tutulduğu filmde Bruce Willis’e Morgan Freeman ve John Malkovich gibi yıldız isimler de eşlik ediyor. İzleyiciler tarafından tam not alan Red’in ikinci filmi ise 2013 yılında çekildi.

Aksiyona doyamadınız mı? 🙂 Size Önerimiz; Jason Statham Filmleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here