Hafıza Güçlendirme ve Hafıza Geliştirme Teknikleri

İnsan beyni çevreden aldığı her türlü bilgiyi depolar yani hafızaya kaydeder. Beynin bilgi depolama kapasitesi henüz tam olarak hesaplanabilmiş değildir dolayısıyla hafıza geliştirme teknikleri kapasiteyi artırmak yerine hafızayı kullanma becerisini güçlendirmeye odaklanır. Görülen, duyulan, koklanan her olgu beyinin hafıza ile ilgili bir bölümünde mutlaka kayıt altına alınır. Fakat günlük hayatın sekteye uğramaması için beyin verilerin çoğunu alt katmanlara indirir. Gerektiğinde ise istenilen bilgi kaldırıldığı alandan çıkartılır. Bazı verilerin çıkarılması için ise hipnoz gibi bilinçaltı yollara başvurulması gerekir. Ayrıca hafıza güçlendirme teknikleri yardımıyla istenilen bilginin daha uzun süre hafızada tutulması ve ihtiyaç halinde kolayca hatırlanması sağlanabilir.

Genç Hafıza ve Yaşlı Hafıza

Yaşlı insanların çoğu gençlik dönemine ait hatıralarını eksiksiz anlatırken bir ay önce olmuş bir olayın tamamını veya ayrıntılarını unutabilir. Bu tam anlamıyla depolama ve hafızayı kullanabilme yeteneğiyle ilgili bir durumdur. Gençken bilgi çok iyi depolanır oysa yaşlanan beyin yeni bilgileri depolarken sorun yaşar. Bu bakımdan beyin hafıza kapasitesi ve dolayısıyla öğrenme gücü çocukluk çağında çok güçlüdür. Çocuklukta başlanan hafıza güçlendirme çalışmaları yetişkinken yapılandan çok daha iyi sonuç verir.

Hafıza Nasıl Geliştirilir?

Bilindiği üzere insan, beyin kapasitesinin çok küçük bir dilimini kullanır. Büyük bilim adamları bu kapasitenin biraz fazlasına sahip olan insanlardır. İnsan beyninin üst basamaklarda kullanımını anlatan bilim kurgu filmlerinde cisimleri beyin gücüyle hareket ettirebilecekleri gibi konular işlenir. Bu kadar ütopik olmasa da %1 oranında bir artışın bile sonuçlarının inanılmaz olduğu bilinmektedir. Hafızayı güçlendirme konusunda bilim insanları yıllardır çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca psikoloji bilimi de bu konuyla yakından ilgilidir.

En Etkili Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

1)Hafıza Geliştirme İçin Görsel Hafızayı Kullanma

Duyu organlarının verileri öğrenme yoluyla gelenlerden daha kolay hafızaya alınır. Bu bakımdan hafızada kalması istenen olay veya durumlar zihinsel canlandırma yapılırsa oldukça kalıcı olacaktır. Örneğin bir çocuğun öğrenmesi gereken tarihi bir savaş olsun. Kendisine savaş alanını iç dünyasında canlandıracak şekilde bir anlatım yapılırsa başarı oranı artacaktır. Yetişkinler de aynı canlandırmayı kolaylıkla yapabilir. Bu insanın kendi beyni içersinde çektiği bir tür film gibidir. Ayrıca ezberleme teknikleri arasında da bulunan bu teknik ile hem hafızanızı güçlendirebilir hem de hem de öğrenmek istediğiniz bilgiyi kolayca ezberleyebilirsiniz.

2)Hafıza Oyunları ile Hafıza Güçlendirme

Hafıza verilerin toplanmasıdır. Her duyu organı kendi hafıza bölümüne veri gönderir. Bu şekilde görsel, işitsel, hissetme yoluyla veya tatma gibi duyularla sayısız veri toplanır. Her veri gurubuna yönelik farklı geliştirici egzersiz yolları vardır. Bunlardan biri da oyunlardır. İnternette veya profesyonel yerlerde bu hafıza guruplarını güçlendirirken eğlenceli zaman da geçirilmesini sağlayacak oyunlar mevcuttur. Hafıza oyunları ile hafıza güçlendirilirken aynı zamanda zeka geliştirme yolları kullanılarak daha etkili bir sonuç alınabilir.

3)Alt Gruplar Kurma

Hafızaya alınmak istenen karışık veriler arasında çeşitli bağlantılar kurularak alt guruplara alınırsa kayıt daha kolay gerçekleşir. Örneğin bir gurup insan ismi ezberlenecek. Bunun için isimler kadın ve erkek isimleri olarak ayrılabilir ya da aynı harfle başlayanlar olarak gruplanabilir. Aynı şekilde bir alışveriş listesi de gruplandırılabilir. Örneğin manavdan, şarküteriden, bisküvi reyonundan alınacaklar gibi. Oysa liste karışık bir şekilde akılda tutulursa çoğunun unutulduğum görülecektir. Daha karışık işler için de aynı metot rahatlıkla uygulanabilir.

4)Anımsatıcılardan Faydalanarak Hafıza Geliştirme Yöntemi

Karışık ve sırası önemli terim veya kavramlar anımsatıcılar sayesinde hafızaya alınabilir. Örneğin aşağıdan yukarıya Atmosfer katları: Troposfer, Stratosfer, Mezosfer, Termosfer, Ekzosfer’dir.

“Trabzon Stadında Metin’in Terliği Eksik” gibi eğlenceli bir cümleye dönüştürüldüğünde hafızada kalması kolaylaşacaktır. İlk harflerden sonra gerçek kavramlar çok daha kolay hatırlanacaktır.

5)Fiziksel Yollar Kullanarak Hafıza Geliştirme

Beyin sonuçta insanın diğer organları gibi hücrelerden oluşan ve beslenmeye ihtiyacı olan bir organdır. Bu organ tüm vücudu yönetir. İnsanın davranış, duygu, yetenek ve hayatta kalma becerileri bu organla ilgilidir. Beyin çalışmadığında ne kalp atabilir ne de nefes alınabilir. Beyin düşünsel tüm faaliyetlerin de merkezidir.

Hafıza, yaşam tarzı ve besleme alışkanlığı ile bağlantılı olarak güçlenebilir veya zayıflayabilir. Hafızanın güçlü olması için beynin de güçlü olması gerekir.

Uyku: İnsanların beyinlerini kısmi olarak dinlendirebildikleri tek zaman uyku esnasıdır. Her insanın uyku ihtiyacı aynı olmamakla birlikte bu süre genelde 6 ile 9 saat arasında değişir. Kişi kendisine hangi zaman yetiyorsa günlük olarak o kadar uyumalıdır. Sürekli ihtiyacın altında uyunursa beyin ve dolaysıyla da hafıza zayıflar.

Madde kullanımı: İlaçların birçoğu ile sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin hepsi beyin kapasitesini düşürür. Ayrıca oksijen düzeyi kalitesiz ortamlarda uzun süre yaşamak da aynı etkiyi yaratır.

Bağırsak emilimi: B12 gibi hafızanın direk etkilendiği vitaminler bağırsaklarda emilir. Bağırsak emilim düzeyi düşükse hafıza zayıflar.

Besinler: Hafızanın güçlenmesi için balık yağı, ceviz gibi gıdalarla B12 bakımından zengin besinlere ağırlık verilmesi faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here