Aksiyona Hazır Mısın? Adrenalin Dolu Jason Statham Filmleri Listesi

26 Temmuz 1967 yılında Londra’da dünyaya gelen Jason Statham, günümüz aksiyon filmlerinin gözdesi olan bir İngiliz oyuncudur. İngiliz yönetmen Guy Ritchie tarafından keşfedilmiştir. Filmlerinde her zaman kendi dövüş stilini ve hünerlerini sergiler. İşte aksiyona ve adrenaline doyacağınız, mutlaka izlemeniz gereken en iyi Jason Statham filmleri!

1. Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana (Lock, Stock and Two Smoking Barrels)

    IMDb: 8.2

    Sinemalar: 8.5

      Yakın arkadaş Eddy, Bacon, Tom ve Soap yüklü bir miktar hayali ile kumar işine girmeye karar verirler ancak kumarda sadece Eddy yeteneklidir. Aralarında yüklü miktarda para toplayıp Eddy’i oyuna gönderirler ancak planları düşündüklerinden çok farklı gelişir ve işin içine mafya karışır. Komedi ve suçun bir arada olduğu, izlenilmesi gereken bir Jason Statham filmi!

  • Biliyor muydunuz? Bu film Jason Statham’ın ilk filmidir ve kendisi gerçek hayatta, filmin açılışında oynadığı karaktere benzer bir sokak satıcısı olarak çalışmıştır.

 

2. Sivil Cephe (Homefront)

    IMDb: 6.5

    Sinemalar: 7.7

      Ailesiyle birlikte huzurlu bir yaşam  Phil Broker (Jason Statham) eski bir ajandır. Eski çalkantılı ve çatışma dolu hayatından uzak durmaya çalışmaktadır ancak yaşadığı kasabanın göründüğü kadar temiz olmadığını anlar. Küçük kızı Maddy’nin okulda yaşadığı bir olay sonucu Phil uyuşturucu çeteleriyle karşı karşıya gelir. Film bir romandan uyarlamadır sevgili okurlar ve kadrosunda James Franco ve Winona Ryder gibi güçlü isimlere sahiptir. Aksiyon dolu bir Jason Statham filmi arıyorsanız, doğru adrestesiniz.

  • Biliyor muydunuz? Sylvester Stallone’un bir yönetmen, yapımcı veya senarist rolünü üstlendiği ancak filmde görünmediği tek filmdir. Bu filmin de senaryosu Sylvester Stallone’a aittir.

 

3. Banka işi (The Bank Job)

    IMDb: 7.2

    Sinemalar: 8.3

      1971 yılının Eylül ayında Londra’da bir bankada hırsızlar para ve mücevherleri çalarlar ancak ortada hiçbir delil yoktur. Çalınanlar da hırsızlar da bulunamaz üstelik olay hükümetin kararıyla basından kaldırılır. Film bu olayın arkasında yatan politika, şantaj ve hükümetle olan ilişkilerini seyirciye sunmaktadır. Suç ve aksiyon türünde son derece başarılı bir Jason Statham filmi.  

  • Biliyor muydunuz? The Bank Job, gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

 

4. Çılgın Joe (Redemption)

    IMDb: 6.2

    Sinemalar: 7.5

      Afganistan’daki savaşta onca arkadaşının ölümünü gören Joey (Jason Statham), Londra’ya dönmüş ve sokakta yaşamaya başlamıştır. Problemlerden uzak ve geçmişini unutmaya çalışmaktadır. Tüm bu beladan uzak durma çabalarına rağmen sevgilisinin öldürülmesi, onu tekrar kendi adaletini sağlamaya ve intikam almaya itecektir.

  • Biliyor muydunuz? Film bazı bölgelerde Hummingbird olarak da bilinir.

 

5. Ajan (Spy)

    IMDb: 7.0

    Sinemalar: 7.6

      Jason Statham ve Jude Law’ı birlikte izlemeye hazır mısınız? Ajan Rick Ford ve Bradley Fine’ın kimlikleri ifşa olur.Silah ticareti yapan şebekenin sakladığı bir bombayı bulmak ise hep arka planda kalan birine düşer: öğretmenliği bırakıp CIA’de araştırma görevlisi olan Susan Cooper’a. Aksiyona doyacağınız yer yer kahkahalara boğulacağınız bir film!

  • Biliyor muydunuz? Filmde Melissa McCarthy’nin (Susan) kocası Ben Falcone, Budapeşte’deki araba / bisiklet kovalamacasında talimatları isteyen turisti oynuyor.

 

6. Mekanik (The Mechanic)

    IMDb: 6.6

    Sinemalar: 8.0

      Düşmanlarını yok eden bir yeraltı çetesinin suikastçılarına ‘mekanik’ denilmektedir ve filmde Jason Statham’ı hızlı, profesyonel ve gözünü kırpmadan işini yapabilen Artur adında bir mekanik olarak izliyoruz. Mesleği gereği yalnız olması gereken Arthur’u çeşitli zorlu görevler beklemektedir.

The Mechanic’in ayrıca devam filmi de vardır: Mechanic: Resurrection. Aksiyona doyacağınız, mutlaka izlemeniz gereken bir Jason Statham filmi.

  • Biliyor muydunuz? Filmde Harry’nin silahındaki metin “Victory loves preparation” yani “Zafer hazırlığı sever” cümlesidir.

 

7. Tetikçi (Crank)

    IMDb: 7.0

    Sinemalar: 8.2

      Tetikçi Chev Chelios, azılı bir suçlu olan Verona tarafından zehirlenir. Panzehir bulunana kadar hayatta kalmalıdır ve doktoru Chev’e adrenalin seviyesini yüksek tutmasını söylemiştir. Hem adrenalin seviyesini yüksek tutarak hayatta kalmalı hem de intikamını almalıdır. Chev, kız arkadaşı ile birlikte Verona’nın peşine düşer. Devam filminin adı Crank: High Voltage’dır.

  • Biliyor muydunuz? Restoran sahnesinde, Jason Statham, Amy Smart’a ne yaptığını anlatırken, duyduğumuz hıçkırıkları gerçektir.

 

8. Taşıyıcı (The Transporter)

    IMDb: 6.8

    Sinemalar: 8.2

      Paralı bir taşıyıcı olan Frank (Jason Statham) görevlerini artık kendisi seçmektedir. Ancak görevlerinde üç şeyden hoşlanmaz. Bir: anlaşma bozulmamalıdır, iki: kimin için çalıştığını paylaşmaz ve sorulmasına karşıdır, üç: taşıdığı pakette ne olduğunu bilmemelidir. Ancak son görevinde taşıdığı paket diğerlerinden çok farklıdır. Suç, aksiyon ve macera türünde bir Jason Statham filmi. Devam filmleri: Transporter 2 (2005), Transporter 3 (2008), The Transporter Legacy (2015)

  • Biliyor muydunuz? Lai, Frank’in evindeki resimlere bakarken, maymunlu küçük çocuğun fotoğrafı gerçekten Jason Statham’dır.

 

9. Meg Derinlerdeki Dehşet (The Meg)

    IMDb: 5.7

    Sinemalar: 7.7

      Tarih öncesinden kalma, 23 metrelik bir su altı canavarı olan Megalodon’a karşı insan ırkı. Uluslararası deniz altı gözlemleme programına bağlı bir denizaltı, Pasifik Okyanusu’nda neslinin çoktan tükendiğini düşündükleri büyük bir köpek balığının saldırısına uğrar ve bu canavarı Jonas Taylor (Jason Statham) durdurmalıdır.

Jaws gibi köpek balıklarının olduğu aksiyon filmlerini özlediyseniz, bu Jason Statham filmi tam size göre!

  • Biliyor muydunuz? Gerçek hayatta, Jason Statham uzman bir yüzücüdür. Hatta 1990 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nda, dalışta İngiltere’yi temsil etmiştir. Filmde bulunan birçok zorlu su sahnesi kendisine aittir.

 

10. Ölüm Yarışı (Death Race)

    IMDb: 6.4

    Sinemalar: 7.8

      Kazan ve özgürlüğünü geri al ya da denerken ölürsün. Azılı suçlularla dolu bir hapishanede, yöneticiler para kazanmak için bir gladyatör oyunu düzenlemeye karar verirler. Mahkumlar ise adrenalin dolu bu oyuna çoktan hazırdırlar. Jensen Ames (Jason Statham) ise 3 gün sürecek zorlu bir ölüm yarışına özgürlüğünü geri alabilmek ve hayatta kalabilmek için katılacaktır.

  • Biliyor muydunuz? Jason Statham bu role uygun vücut yapısına sahip olabilmek için sıkı çalışmış hatta %20 oranındaki vücut yağını %6 ya düşürmüştür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here