Öğrenmenizi Hızlandıracak Kolay Ezberleme Teknikleri

Bütün hayata yayılan bir süreç olan öğrenme için çoğu insan ezber yapmaya ihtiyaç duyar. Ezberlemek bazı kesimler tarafından yanlış bulunsa da, kısa zaman içerisinde gerek duyulan bilgilerin daha çabuk öğrenilmesini sağlar. Kolay ezberleme teknikleri kullanılarak kısa vadede ihtiyaç duyulan bilgilerin hafızada tutulması mümkündür.

Ezber yapmak çok önemlidir ve genelde zor olarak bilinen bir işlemdir. Ancak bazı insanlar kendilerini ve beyinlerini ezber konusunda geliştirerek ezberleme işini daha kolay bir şekilde yapmaktadır. Ezber yapmayı, kişiye işkence olmaktan çıkaran etkili ezber teknikleri vardır. Herhangi bir metnin sürekli bir şekilde tekrarlanarak hafızaya kaydedilmesi anlamına gelen ezberleme sürecine beyin alışkın olmadığı zaman, ne kadar uğraşılsa da ezberleme gerçekleşmemektedir. Gerçekleşse bile bu süreç uzun bir zaman dilimini kapsar. Bu nedenle ezberlemeyi daha kolay ve hızlı hale getiren özel tekniklerin kullanılması önerilir.

Hızlı ve Kolay Ezberleme Yöntemleri Kimler İçindir?

Ezberleme konusunda pek başarılı olamayan öğrenciler, özellikle tarih, coğrafya ve biyoloji gibi ezber derslerinden ve bu bölümleri tercih etmekten kaçınmaktadır. Ancak hafızayı etkili bir şekilde kullanmanın ve ezberlemenin bazı teknikleri vardır. İşte herkesin işine yarayacak olan etkili ezberleme teknikleri şunlardır:

1) Bilgi Kartları Kullanarak Ezberleme Tekniği

Eski yöntemlerden biri olan bilgi kartları kullanma, özellikle de kelime ve formül ezberlemelerinde kullanılmaktadır. Bilgi kartları yönteminin ezberlemeye olan faydası test edilerek kanıtlanmıştır. Bunun için ezberlenmek istenen bilgiler kartların üzerine yazılır. Hazırlanan bilgi kartları, birkaç gün üst üste okunur ve bu süreçte bilgilerin hafızada nasıl kaldığı etkili bir şekilde görülür. Derslerden ortalama beş dakika önce, televizyonun reklam aralarında, toplu taşıma araçlarında, kahve içerken ve daha birçok küçük aralarda bilgi kartları okunmalıdır. Gün içinde ayrılacak birkaç dakika bile bilgilerin hafızada yer etmesini sağlar.

2) Şifreleme Ezber Yöntemi

Ezberlenmesi gereken bilgilerin daha rahat hatırlanabilmesi için farklı teknikler vardır. Bu farklı tekniklerden biri de şifreleme yöntemidir. Şifreleme yönteminde kelimeler kafiyeli olarak dizilir. Bir cümle içerisine birbiri ile bağlantılı olan konuların başlıkları ve öğrenilmesi gereken isimler yerleştirilir. Daha sonra harfler numaralandırılarak ezberlenmesi gereken kelimelerin baş harfleri ile yeni bir kelime oluşturulmaktadır. Hatırlamaya yardımcı olarak bu ezberleme yöntemi ile yıllar sonra bile ezberlenen bilgiler hatırlanır. Şifreleme ezber yöntemi de kolay ezber yapma teknikleri arasında yer almaktadır.

3) Okuma Koşulu Oluşturmak

Bilgi kartları ya da notların, televizyon karşısında birkaç kez okunması ile sessiz olan bir odada bağırarak okunması arasında çok fark vardır. Bilgiye odaklanarak sesli bir okuma gerçekleştirildiğinde, ezberlenmesi gereken bilgi hem görülerek hafızada kalır hem de duyularak beyinde yer edinir. Bu sayede iki taraflı ezber etkisi ile bilgiler kolay bir şekilde akıllarda kalır.

4) Tekrar Yöntemi İle Ezberleme

Ezberlenmeye çalışılan bilginin düzenli bir şekilde tekrar edilmesi gerekmektedir. Tekrar işlemi artmaya başladığında bilgilerin hafızada yer ettiği görülecektir. Tekrar için en uygun zaman sabah saatleridir. Uykudan kalkan beyin zinde ve boş olacağı için okunan bilgilerin daha çabuk akıllarda kalmasını sağlamaktadır. Bir bilgiyi 20 dakikalık aralıklarla tekrar etmeniz öğrenmek istediğiniz bilginin daha kolay aklınızında kalmasını sağlayacaktır. Tekrar yöntemi ile ezberleme, en kolay ve hızlı ezber yapma yöntemlerindendir. Bu yöntem sayesinde kısa sürede ezber yapabileceğiniz gibi, uzun süreli hafızanızda bilgileri saklayabilirsiniz.

5) Küçük Parçalar Halinde İlerlemek

Ezberlenecek olan bilgi çok uzun ise bir anda ezberlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle küçük parçalara ayrılarak bölüm şeklinde gidilmesi öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Bilgiler kısa metinler halinde adım adım gidilerek ezberlendiği zaman akıllarda daha kalıcı olmaktadır.

6) Yazarak Ezber Yapma Tekniği

Ezberleme tekniklerinin en önemli adımı yazarak çalışmadır. Sesli ya da sessiz bir şekilde okunan bilgilerin hafızaya kaydedilmesini kolaylaştıran yazma yöntemi, daha çok bilginin daha kolay hafızada kalmasını sağlar. Eğer “Hızlı ezber nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız, size önerimiz yazarak ezber yapma tekniği olacaktır. Bu yöntem hızlı ezberleme yöntemleri arasında yer alması açısından çok sık tercih edilse de, diğer yöntemlere göre bilgilerin daha kısa vadeli hafızada tutuluyor olması bu ezberleme tekniğinin olumsuz yönüdür.

7) Zekâ Geliştirme Yöntemleri Kullanmak

Beyin ne kadar çok geliştirilir ise, o kadar kısa sürede ezber yapılabilmektedir. Bunun için beyin egzersizleri yapılarak bunun gücünden yararlanılmalıdır. Bu sayede sürekli geliştirilen beyin, bilgileri daha kolay hafızada tutmaya yarayacaktır. En etkili zeka geliştirme yollarını kullanarak öğrenmek istediğiniz bilgileri daha kolay ezberleyebilirsiniz.

Hangi Ezber Yapma Teknikleri Daha Etkilidir?

Birçok farklı ezberleme yöntemi olmasına rağmen kullandığınız teknik de ezberleme sürecinde büyük bir öneme sahiptir. Bir bilgiyi aklınızda uzun süre tutmak, öğrenmek ya da ezberlemeye karar verdiyseniz sıra hangi ezberleme yöntemini kullanacağını seçme adımına gelmiş demektir. Hangi amaçla ezber yapmak istediğinize göre kullanacağınız yöntem de farklılık göstermektedir.

İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemi

İngilizce kelime öğrenirken, kategorileri ayırma yoluyla ezberleme yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu ezber yapma tekniğini kullanırken belirli bir konuya, olaya ait ya da ortak özellikleri olan kelimeleri bir grup halinde ezberlemeyi hedeflemeniz gerekiyor. Örneğin, gezi amacıyla bir yabancı ülkeye gittiğinizi ve otelde kaldığınızı hayal edin. Bu durumda kullanmanız gereken veya ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz kelimeleri bir arada ezberlemek, hem alakalı kelimeleri kolayca ezberlemenizi sağlayacak hem de gözününüzde canlandırarak kelimeleri ezberlediğiniz için unutmanızı engelleyecektir.

Yabancı film ve dizi izleyerek replikleri sık sık tekrar etmek hızlı kelime ezberlemeyi sağlayan yöntemlerdendir. Film izlemek, duyma ve görme duyularınıza hitap ettiği gibi hayal gücünüze de harekete geçirdiği için filmlerde geçen replikler ya da kelimeleri ezberlemek çok daha kolay olur. Bu yüzden ezberlemek istediğiniz konuyla ilgili olabileceğini düşündüğünüz yabancı filmleri izleyerek hem o konu ile alakalı karşılaşabileceğiniz birçok kelimeyi ezberleyebilir hemde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

İngilizce kelime öğrenmek için kullanılabilecek en önemli ezber yapma tekniklerinden birisi de aralıklı tekrar yolu ile ezberleme yöntemidir. Bir kelime listesi hazırlayarak bu kelimeleri belirli periyotlarla tekrar etmek kolayca ezberlemenizi sağlayacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here