Sırasıyla Marvel Sinematik Evreni (Marvel Cinematic Universe)

MCU (Marvel Cinematic Universe)

Marvel Sinematik Evreni film sıralaması ile karşınızdayız bu sefer! Öncelikle Marvel geçmişte şimdiki gibi değil, 90’lı yıllarda bazı maddi sıkıntılar içerisindeydi. Bu maddi sıkıntılardan dolayı bazı karakterlerin film haklarını diğer şirketlere sattı. Bu karakterler hala Marvel karakterleriydi ancak artık hakları başka şirkete aittiler. Hangi karakterlerin film hakları hangi şirkete ait;

2014

2017

— Görseller GeekTwins sitesinden —

Marvel Cinematic Universe (MCU) nedir?

Marvel Comics’in süper kahramanların hikayelerini aralarında bir ilişki kurarak izleyicilere sunduğu ve sadece Marvel Comics’e ait filmlerin oluşturduğu sinema evrenine Marvel Sinematik Evreni (Marvel Cinematic Univers) denmektedir. Ve biz bu süper kahramanların evrenini çok sevdik! Hadi Marvel filmlerinin sıralamasına başlayalım;

Faz 1

 • Iron Man (2008)
 • The Incredible Hulk (2008)
 • Iron Man 2 (2010)
 • Thor (2011)
 • Captain America: The First Avenger (2011)
 • The Avengers (2012)

Faz 2

 • Iron Man 3 (2013)
 • Thor: The Dark World (2013)
 • Captain America: The Winter Soldier (2014)
 • Guardians of the Galaxy (2014)
 • Avengers: Age of Ultron (2015)
 • Ant-Man (2015)

Faz 3

 • Captain America: Civil War (2016)
 • Doctor Strange (2016)
 • Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Thor: Ragnarok (2017)
 • Black Panther (2018)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Ant-Man and the Wasp (2018)
 • Captain Marvel (2019)
 • Avengers: Endgame (2019)

FAZ 1

1. Iron Man (2008)

    IMDb: 7.9

    Silah üreten ve pazarlayan bir şirkete sahip milyoner Tony Stark (Robert Downey Jr.), yeni füzesinin tanıtımı için Afganistan’a gider. Ancak burada kaçırılır ve teröristler Tony Stark’dan kendileri için çalışmasını isterler. Zor şartlar altında kalan Tony burada kendisine mühendislik harikası olan bir zırh yapmaya karar verir ve böylece Iron Man ortaya çıkar.

2. The Incredible Hulk (2008)

    IMDb: 6.8

    Marvel Studios’un kurulmasıyla birlikte Hulk’ı da tekrar canlandırmanın vakti gelmişti. Yönetmen koltuğunda Louis Leterrier, Bruce Banner olarak Edward Norton gibi başarılı bir isim vardı. Üstelik kendisine Liv Tyler eşlik ediyordu. Ancak olmadı ve film zayıf kaldı. Konusuna gelince, Hulk’ı bulmak isteyen generalin ekibinden bir takıntılı asker, Hulk gibi güçlü olabilmek için bir serum içer ve Abomination’a dönüşür. Abomination tehlike saçarken öfke kontrolünü sağlamaya çalışan Hulk ile karşı karşıya gelecektir.

3. Iron Man 2 (2010)

    IMDb: 7.0

     Sıralamaya Iron Man 2 ile devam ediyoruz. Tahmin edilenin aksine Tony Stark Iron Man kimliğini halk ile paylaşır. Halkın sevgisini kazanır ancak bir yandan Iron Man teknolojisini paylaşması için sürekli olarak hükümetin baskısına da maruz kalır. Teknolojinin yanlış ellere geçmesinden korkan Tony’nin yeni ittifaklara ihtiyacı vardır.

*** Filmde ilk kez Black Widow karakteriyle Scarlett Johansson’ı görüyoruz sevgili okurlar.

4. Thor (2011)

    IMDb: 7.0

    Tahta geçme hakkını kazanan ama kardeşiyle de düşman olan bir süper kahramanın hikayesi! Filmde Thor karakteriyle izlediğimiz Chris Hemsworth’a, “Black Swan” filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını alan Natalie Portman eşlik ediyor. Kibirli savaşçı Thor Dünya’ya sürgün edilir ve insanlarla birlikte yaşamak zorunda bırakılır. Ancak onun Dünya’da olması kötü güçlerin de dikkatini Dünya’ya çekecektir.

5. Captain America: The First Avenger (2011)

    IMDb: 6.9

     1940-45 yıllarına Almanya ve Amerika arasındaki savaş dönemlerine gidiyoruz. Asker olmayı gönülden isteyen ancak vücut ve sağlık koşulları buna uygun olmayan Steve Rogers (Chris Evans) deneysel bir programa gönüllü katılarak süper askere dönüşür. Yakın arkadaşı Bucky Barnes ve sevgilisi Peggy Carter’la bir olarak kötü bir organizasyon olan HYDRA’ya karşı mücadele verecektir.

6. The Avengers (2012)

    IMDb: 8.1

    Uluslararası barış örgütü SHIELD’in başı olan Nick Fury yakında gelecek tehlikenin farkındadır. Düşmana karşı hazırlanmak için süper kahramanlardan oluşan bir ekip kurmaya karar verir: The Avengers! “Ben tek siz hepiniz” edasıyla Hulk, Kaptan Amerika, Thor, Iron Man, Hawkeye ve Kara Dul’u (Black Widow) Loki’nin hedeflerine karşı verdikleri mücadeleyi izliyoruz.

*** Film ekibine artık kendisini hep Hulk olarak izleyeceğimiz Mark Ruffalo katılıyor.

FAZ 2

7. Iron Man 3 (2013)

     IMDb: 7.2

    New York olayından sonra psikolojik olarak fazlasıyla etkilenen ve uyku problemi çeken Tony Stark hayatında bazı radikal kararlar almaya gidecektir ancak Tony’nin bu zorlu döneminde yeni düşmanı Mandarin onu rahat bırakmayacaktır. Filmde Pepper’a dair bolca çarpıcı sahne de var. Bilginize sevgili okurlar.

8. Thor: The Dark World (2013)

    IMDb: 7.0

    Avengers filminde izlediğimiz New York olayından sonraki zaman diliminde geçer. Thor evine dönmüştür ancak karşısına bu sefer Kudretli Malekith çıkar. Malekith ve onun kötü güçlerine karşılık Dünya’dan Jane Foster’ı yanına alır ve kardeşi Loki’den yardım ister. Game of Thrones’un yönetmeni Alan Taylor’ın yönetmenliğini yaptığı bu devam filminin can alıcı bir diğer noktası ise ‘’Sonsuzluk Taşlarından’’ ilk defa söz ediliyor olmasıdır.

9. Captain America: The Winter Soldier (2014)

     IMDb: 7.8

    Steve, donmuş olarak geçen onca yıldan ve üstelik New York olayından sonra yeni hayatına alışmaya çalışmaktadır. Bu süreçte S.H.I.E.L.D. için çalışırken kendini kötü bir entrika ağının içerisinde bulur. Filmde Black Widow ve Falcon ile birlikte çalışan Captain America, düşmanı olarak yakından tanıdığı ve çok sevdiği dostunu bulacaktır: Kış Askeri.

10. Guardians of the Galaxy (2014)

      IMDb: 8.1
      Galaksiyi korumak için suçlulardan oluşan ve birbirinden uyumsuz 5 kişilik bir takım oluşturulursa ne olur sorusunun cevabı: Guardians of the Galaxy. Yokedici Drax, suikastçı Gamora, soyguncu Rocket (bir rakun), Rocket’in saksı bitkisi ve gardiyanı olan Groot ve son olarak kendisini efsane kanun kaçağı: Star Lord olarak tanıtan dolandırıcı Peter Quill ortak bir amaç için bir araya geliyorlar. Marvel’ın komedisi ve aksiyonu bol bir uzay macerası.

11. Avengers: Age of Ultron (2015)

     IMDb: 7.4

     “Herkes korktuğu şeyi kendi yaratır..” Bu Marvel filminde Tony Stark da tam olarak bunu yaptı. Tony aktif olmayan Ultron isimli bir barış koruyucu programını çalıştırır ancak işler düşündüğü gibi gitmeyecektir. Kötü ve istilacı planlarını hayata geçiren Ultron’u, dünyanın en güçlü süper kahramanları: Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor, Hulk, Kara Dul, Şahingöz ve dahası durduracaktır.

12. Ant-Man (2015)

      IMDb: 7.3

      Dr. Hank Pym çok başarılı bir biyokimyacıdır ve yaptığı son deneylerde cisimlerin boyutlarını değiştirmeyi başarır. İlk testlerini kendi üzerinde yapan Dr. Hank ilerleyen süreçte bir kaza sonucu böcekler ile iletişime geçmeyi de keşfeder. Sonrasında bu gücün kontolü için bir kıyafet tasarlar. Fakat bahsedilen herkesin ulaşmak istediği bir güçtür ve dünyayı bir felaket beklemektedir. Tam bu sırada Dr. Hank dünyayı kurtarması için uzman hırsız Scott Lang’i seçecektir.

FAZ 3

13. Captain America: Civil War (2016)

      IMDb: 7.8

      Gerçekleşen birçok olay ve yaşanan birçok kayıp, politik güçlerin Avengers’ın bir otorite tarafından takip edilmesi kararına varmasına neden olmuştur. Bu durum Avengers içerisinde fikir ayrılıklarına neden olur. Steve Rogers hükümet baskısına karşı gelirken, Tony Stark bizce çektiği vicdan azabından hükümet kontrolünü onaylar ve bir grup oluşturur. İşte bu filmde kahramanlarımızı karşı karşıya izliyoruz sevgili okurlar.

14. Doctor Strange (2016)

      IMDb: 7.5

       Marvel Sinematik Evreni sıralamasına Doctor Strange ile devam ediyor ve Benedict Cumberbatch sen ne güzel bir oyuncusun! diyoruz. Dr. Stephen işinde çok başarılı bir beyin cerrahıdır ve  başarısından gelen kibirli bir tavrı vardır. Bir gün geçirdiği büyük trafik kazası ellerinde titremeye neden olur. Bu onun için kariyerinin sonudur. Bu yüzden kendisini fiziksel ve ruhsal bir iyileşme yolculuğunda, mistik sanatların dünyasına atacak, bilmediği ve asla inanamayacağını düşündüğü mistik güçler ile tanışacaktır. Görsel şöleni ile sizi etkileyecek bir film!

15. Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

      IMDb: 7.7

      Galaksinin Koruyucuları 2 filmine en sevimli kahraman Bebek Groot dahil olur ve ekibimiz galaksiyi korumak adına farklı maceralara atılmaya devam eder. Starlord olarak kendini tanıtan Peter Quill filmde gizemli geçmişini öğrenir ve hiç tanımadığı babası ile tanışır. Ancak aile hayatını özleyen Peter için her şey sanıldığı kadar masum değildir.

16. Spider-Man: Homecoming (2017)

      IMDb: 7.5

      Spider-Man Civil War’da Avengers ile bir araya gelmiş Iron Man ile yakınlığını ilerletmiştir. Üstelik artık Peter kendini kanıtlama, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme ve suçlular ile mücadele arzusuyla dolup taşmaktadır. Tam bu dönemde karşına kötü planları ile Vulture çıkar. Peter’ın kendini gösterme fırsatı vardır ancak süper kahraman olmak ve sevdiklerini koruyabilmek için çok daha fazla çaba sarf etmesi gerekecektir.

17. Thor: Ragnarok (2017)

        IMDb: 7.9

        Öncelikle Ragnarok’un kelime anlamının İskandinav mitolojisindeki kıyamet, her yerde savaş ve ölüm olacaktır. Çekici, çok güçlü ve kötü kalpli Hela tarafından tuzla buz edilen Thor, Hela’nın esiri olmuştur. Thor’un bir an önce ülkesi Asgard’a dönmesi ve Ragnarok’u engellemesi gerekmektedir. Filmde bolca Hulk ve Thor sahnesi bulunuyor sevgili okuyucular, üstelik en yüksek IMDb puanına sahip Thor filmi bu film.

18. Black Panther (2018)

      IMDb: 7.4

      Saklı şehir: Wakanda! T’Challa, Captain America ile birlikte verdiği mücadele sonrası dünyadan saklı tutulan, teknolojik açıdan aşırı gelişmiş vatanı Wakanda’ya geri döner. Liderlik etmeye hazırdır ancak sonradan çıkan ve liderliğe aday kuzeni Erik Killmonger, ülke içinde karışıklıklara neden olacaktır. Marvel filmleri arasında en çok kültür yapısına yer verilen filmdir. Küçük bir not: kuzeni Erik Killmonger karakterini canlandıran oyuncu, Michael Jordan’ın oğlu Michael B. Jordan’dır. 😀

19. Avengers: Infinity War (2018)

      IMDb: 8.5

       Marvel’ın kötü karakterlerinden Thanos tamamı bir araya geldiğinde sınırsız bir güç kaynağı olan sonsuzluk taşlarının peşine düşmüştür. Çoğunluğun yararı ve denge için evrenin yarısının yok edilmesi gerektiğini düşünmektedir ve bunun için tüm sonsuzluk taşlarına ihtiyacı vardır. Onun bu planının önüne geçmek için tüm süper kahramanlar tekrar ortak bir amaç için bir araya gelir: Dünya’yı kurtarmak!

20. Ant-Man and the Wasp (2018)

      IMDb: 7.1

      Avengers: Civil War’da kendini ve güçlerini gösteren Scott Lang, hem bir süper kahraman olarak hem de bir baba olarak daha sorumluluk alması gerekmektedir. Hayatını dengede tutmaya çabalarken, Hope van Dyne ve Dr. Hank Pym önemli bir istek için kapısını çalarlar. Scott bir kez görevinin başına geçmeli ve Wasp ile işbirliği yaparak işe koyulmalıdır.

21. Captain Marvel (2019)

      Vizyon Tarihi: 8 Mart 2019

      Film 90’lı yıllarda geçiyor ve Captain Marvel’ın ilk dönemleri anlatılıyor. Carol Danvers’ın pilotluk dönemlerini ve Nick Fury’nin gençliğini ve Carol’ın Captain Marvel’a dönüşümü biz film severler ile paylaşılıyor.

22. Avengers: Endgame (2019)

      Vizyon Tarihi: 26 Nisan 2019

      Infinity War’dan sonra çok kayıp ve geriye kalan çok fazla acı vardır. Geride kalanlar yas tutmakta, Iron Man ve Nebula uzayın boşluğunda sürüklenmektedir.  Kuantum Bölgesi’nden çıkmayı başaran ve Captain America ile Black Widow’a giden Ant-Man, yeni bir umut ışığı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here