Mutlaka Görmek İsteyeceğiniz Avrupanın 5 Köyü

Bu Avrupa köylerine ulaşmak ne kadar uğraştıcı olsada ödülü muhteşem olacak ve gözlerinize inanamayacaksınız.

Avusturya, Hallstatt

hallstatt-village

Hallstatt, Salzburg’a 70 km mesafede  olan Hallstätter See gölüne kurulmuştur. Eskiden kalma bir göl olup, etrafı dağlarla çevrelenmiş bir köydür.Yerel halkın geçim kaynağı olan tuz madeninin tarihi 1000 lerce yıl geriye gitmektedir. Köyün güzelliğinin en önemli kanıtı sarmaşıklarla kaplı binalarıdır.

İngiltere, Biburybibury-ingiltere

İngiltere’nin güney batısında yer alan Cotswold dağlık bölgesi seçkin doğal güzellikler bölgesi olarak düzenlenmiştir. Bu bölgenin bir köyü olan Bibury, dik çatılı eski taşlık evleri ile yeşilin bir araya geldiği yerdir. Köyü ikiye ayıran Coln nehri olmasına rağmen en güzel alanı Arlington sıra evleridir.

Fransa, Colmar

colmar-fransa

Fransa ve Almanya’nın etkileri görülen bu iyi korunmuş alsas bölgesindeki köy,bir çok mimari stili vardır. Alman gotik mimarisi ve fransız neo-barok yapısı bir arada bulunmaktadır. İkinci dünya savaşından yıkıma uğramadan çıkan köyde arnavut kaldırımı yolları, kanalı ve yarı ahşap evleri ile göze çarpmaktadır.

Norveç, Reinereine-norvec

Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan Reine ,Lofoten yarımadalarına ait bir balıkçı köyüdür. Dağların ve fiyordun oluşturduğu sade bir güzelliktir. Balıkçı kulübeleri  ziyaretçilerin kullanımı için dönüştürülmüş ve böylece Norveç denizine direk ulaşımları sağlanmıştır. Yaz mevsimlerindeki geceyarısı güneşi ve kış mevsimlerindeki kuzey ışıkları ile ziyaretçileri etkilemektedir.

İsviçre, Gruyeresgruyeres

Adını tanınmış gruyère peynirinden alan kasaba,batı isviçrede Saane nehrinin üst kısmında yer alan bir ortaçağ kasabası olarakta bilinmektedir.13.  yüzyılda yaplımış olan Gruyères kalesi ile alplerin manzarasını görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here