Uykusuzluk Problemine Karşı 5 Öneri

Uyku bozuklukları insanların sosyal ve profesyonel hayatını olumsuz bir şekilde etkiliyor ve yaşam kalitesini önemli bir seviyede düşürüyor.

Amerikan Ulusal Uyku Kuruluşunun 2014 yılında yaptığı bir araştırmaya göre;katılımcıların yaklaşık %80 kadarı uykusunu yeterince alamadığını ve bu durumun günlük hayattaki performansını olumsuz olarak etkilediğini bildirmiştir.

Uykusuzluk probleminin, konsantrasyon eksikliği, sabırsızlık, sürekli sinir hali, üretkenlikte düşüş ve stres gibi olumsuz durumlara neden olduğu da araştırmanın sonuçları arasında bulunuyor.

Uykusuzluk sorunu yaşayan insanların metabolizması yavaşlıyor, bağışıklık sistemi zayıflıyor, kilo alımı hızlanıyor ve hafıza problemleri ortaya çıkabiliyor.Uzmanlar ortalama uyku süresinin 8 saat olduğunu söylemesine rağmen, uyku problemi ile karşı karşıya olan insanlar 6 saatten daha az uyuyorlar.

Eğer rahat bir uyku uyumak istiyorsanız, size aşağıdaki 5 adımı uygulamanızı öneriyoruz.

Elektronik aletlerden uzak durun

Elektronik aletlerden yayılan ışık ve sinyaller beyninizde kimyasal etkilere sahiptir.Bu etkilerden dolayı uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.Uyumadan 1 saat önce elektronik aletlerden uzak durmanız iyi bir gece uykusu için faydalı olacaktır.

Uyku öncesi rutininizi oluşturun

Her gün yatağınıza gitmeden önce aynı şeyleri yapın ve bunu bir rutine bağlayın.Örneğin; uykudan yaklaşık 1 saat önce süt içip ,daha sonra dişlerinizi fırçalamak ve yatağınızda biraz kitap okumak gibi bir rutin uygulayabilirsiniz.

Uyku öncesi atıştırmalarından kaçının

Uyumadan önce yemek yerseniz ya da atıştırmalık bir şey yerseniz, uyku problemine neden olabilir.Özellikle asitli yiyecek içecekler tüketmeyin.Kafein içeren içecekler tüketiyorsanız uyku yaklaşık saatiniz den 3 saat önce tüketin.

Odanızı uyku için uygun hale getirin

Eğer odanız çok sıcak veya soğuk olursa uyumakta zorlanırsınız,bu yüzden odanızı serin tutmak önemlidir.Uyku için en ideal sıcaklık 18 derecedir.Özellikle yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması uykuya dalmanızı zorlaştırabilir.Bu yüzden yaz aylarında yatmadan önce soğuk duş almanız rahat uyumanıza yardımcı olabilir.

Rahatlatıcı aktiviteler yapın

Ilık bir duş almak vücudunuzun rahatlamasına yardım eder ve uykuya dalmanızı kolaylaştır.

Kitap okumak, yada biraz egzersiz yapmak uykudan önce yapılabilecek rahatlatıcı aktiviteler arasında bulunuyor.

Bu aktiviteler düşüncelerinizden yada kafanıza takılan bir şeyden kurtulmanızı ve beyninizin uykuya hazır olmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here