Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür

Yazılanlar sadece bilgi vermek amaçlıdır, muhakkak bir doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Ateşin yükselmesini normal vücut sıcaklığının yükselmesi olarak da tanımlayabiliriz. Ateş neden yükselir sorusuna ise tek bir cevap göstermek doğru değildir. Bazı enfeksiyonlar, grip, iltihaba ya da yabancı bir maddeye karşı vücudun gösterdiği tepki gibi birçok nedene bağlı olarak ateş yükselebilir.

Neler Yapılmamalıdır?

Halk arasında yayılmış ateş düşürme yöntemlerine dair kulaktan kulağa geçen asılsız, yanlış bilgiler bulunmaktadır. Alkollü su kullanmak, sirkeli su kullanmak ise bunlardan bazılarıdır. Ateş düşürmek için ASLA alkollü su, sirkeli su, buzlu çok soğuk su ya da kolonya kullanmayınız. Bu yöntemler ateşi anlık düşürdükten sonra daha fazla ateşe neden olabilir. Bilmediğiniz, doktor kontrolünde hastanın kendisine verilmemiş ilaçlara yönelmeyiniz. Ateşi yüksek kişinin üzeri her ne kadar “üşüyorum” dese de yorgan ve battaniyelerle örtülmemelidir.

Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Neler Yapılmalıdır?

1.Bol Su Tüketilmelidir

Herkesin sağlıklı bir vücuda sahip iken dahi günde 8 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Yüksek ateşe sahip birinde ise bu durum daha çok dikkat edilmelidir. Vücut ısı denetimine yardımcı olduğu ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırdığı için kişi bol su tüketmelidir. Saf su içmekte zorlanıyor ise içerisine limon koyarak C vitamini desteği de sağlayabilir.

2. Ilık Bir Duş Alınabilir

Duş alırken ya da aldırırken soğuk sudan kaçının. Soğuk su, kan damarlarını büzüştürür ve ısıyı düşürmek yerine yükseltebilir. Ilık bir duş dengeli ve yerindedir.

3. Battaniye ve Kalın Giysiler Kullanılmamalıdır

Ateşi yüksek kişi her ne kadar üşüdüğünü belirtse de üzeri sıkı sıkı örtülmemeli, kalın kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Kişiyi sıcak tutmak ateşini arttıracaktır. Dengeli ve ılık bir ortam sağlanmalı, ince kıyafetler tercih edilmelidir.

4. Kolay Sindirilebilen Yiyecekler Tercih Edilmelidir

Haşlanmış sebze ya da sıvı tüketimini de sağlamak için çorbalar özellikle iyi bir tercihtir. Bağışıklık sistemini de güçlendirmek adına mandalina, portakal gibi C vitamini takviyesi sağlayabilecek meyveler tüketilebilir.

5. Islak Havlu ile Kompres Yapılabilir

Ilık su ile ıslatılmış bir havluyu kişinin koltuk altına, alın bölgesine, eklem bölgelerine ve ayaklarına koyabilirsiniz. Kısa aralıklarla havluyu ıslatıp, sıkarak işlemi tekrarlayabilirsiniz.

6. Ateşi Kontrollü Bir Şekilde Takip Ediniz

Ateşi yüksek kişinin ateşi her 15-20 dakikada bir kontrol edilmelidir. Ateş bir enfeksiyonun da habercisi olabilir. En sağlıklı bilgi doğru kişiden alınan bilgidir. Bu nedenle ateşin düşmemesi durumunda geçer diye düşünülmemeli muhakkak doktora gidilmelidir.

Sağlıklı günler dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here