Etkili Zeka Geliştirme Yolları Nelerdir?

Bütün insanlar beynini daha etkili kullanabilmek ve buna bağlı olarak zeki olabilmek için farklı yöntem arayışına girerler. Zeki olan insanlarda bile bu arayış dönem dönem görülmektedir. Günlük hayatta bilerek ya da bilmeyerek yapılan bazı etkinliklerin zekayı geliştirme üzerinde büyük etkileri vardır. Ancak bunların dışında uygulanacak zeka geliştirme yolları ile beyninizin daha kapsamlı düşünmesini sağlayarak bunun günlük hayata etkilerinden faydalanabilirsiniz. Zekayı geliştirmek için bilimsel olarak kanıtlanmış olan yöntemler vardır. Aşağıda bu konuda denenmiş ve faydası kanıtlanmış olan zeka geliştirme tekniklerine yer verilmiştir.

En Etkili Zeka Geliştirme Teknikleri

Zeka geliştirme yolları küçük yaştan itibaren uygulandığı zaman çocuklar üzerinde büyük etkiler göstermektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin dışında zekayı geliştiren teknikler aşağıda anlatılmıştır.

Müzik Dinleyerek Zekanızı Geliştirin

Yapılan araştırmalar neticesinde müzik dinlemenin zekanın geliştirilmesi üzerinde büyük etkiler sağladığını göstermiştir. Özellikle matematik ve fen bilimleri odaklanma yeteneğini geliştiren müzik dinlemek, yapılabilecek en kolay zeka geliştirme yolları arasındadır. Rahatlamanızı sağlayan müzik, odaklanma konusunda zorluk yaşayanlara da bu konuda yardımcı olmaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmaya göre, özellikle yabancı müzik dinlemek ve dinlenen müziklerin sözlerini ezberlemek zekâyı geliştiren en etkili tekniklerden biridir.

Yabancı Dil Öğrenme

Yukarıda da bahsedildiği gibi, yabancı dil öğrenmek zekayı geliştirmenin en önemli adımlarındandır. Sadece müzik aracılığı ile yabancı sözleri ezberlemek ile kalmayıp yabancı dili gerçek anlamda öğrenmek isteyen kişiler, yaş fark etmeksizin beynin yeni nöron bağlantı kurmasına yardımcı olmaktadır. Bu da beyninizi daha etkin kullanarak daha zeki olmanızı sağlıyor. Zeka geliştirme yolları arasında önemli bir noktada olan yabancı dil eğitimi, hem donanımınızı artırıyor hem de zekanızı gerçek anlamda geliştiriyor. Bilimsel olarak da etkisi kanıtlanan yabancı dil öğrenme yalnızca bir dil ile kalmayabilir. Ne kadar fazla sayıda dil öğrenilir ise zekâ da o kadar çok gelişir. Zekanızı geliştirmek, hafıza gelişiminize katkı sağlayacak ve ezberlemeniz gereken ingilizce kelimeleri kolayca ezberlemenize katkı sağlayacaktır. Ayrıca, kolay ezberleme teknikleri makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı Uyku Düzeni Zeka Gelişimi İçin Çok Önemlidir

Zekasını geliştirmek isteyen kişilerin atması gereken ilk adımlardan biri de sağlıklı uyku düzeni için olmalıdır. Hem bedenin hem de beynin dinlenmesini sağlayan uykunun zeka gelişimi üzerindeki etkisi bilimsel veriler ile kanıtlanmıştır. Uyku esnasında beyin dinlenirken bir yandan da kendini yeni bilgileri toplamak için hazırlamaktadır.

Gün boyunca beyine toplanan ve kaydedilen bilgilerden gereksiz olarak görülenler uyku esnasında hafızadan silinmektedir. Bunun sonucunda ise yalnızca önemli olan ve öğrenilmek istenen bilgiler hafızada kalır. Ancak yeterli ve sağlıklı uykudan kastedilen ise gün boyu uyumak değildir. Vücudun ihtiyacı olan bir uyku süresi vardır. Genel olarak kesintisiz 6 saat uykunun sağlıklı ve yeterli olduğu belirtilmektedir. Herkese göre bu yeterlilik değişse de, 7 saatten fazla uyumak sağlıklı değildir.

Kitap Okumak Zekayı Geliştirir

Zeka geliştirmenin en kolay ve en etkili yollarından biri de kitap okuma alışkanlığıdır. Kitabın türü, konusu ya da diğer hiçbir ayrıntısı fark etmeksizin okunmalıdır. Yeni bilgiler öğrenmeyi sağlayan okuma alışkanlığı, kitap içerisinde sunulan hikayelerde kendinize yer edinmek için düşünmenizi, hikayenin geçtiği yerleri hayal etmenizi ve kitabın sonuna gelmeden bitiş senaryoları geliştirmenizi sağlar. Bütün bunlar beyninizi bir yere odaklayarak o yönde düşünmenizi sağladığı için zihninizi ve doğal olarak zekanızı geliştirir. Yapılan araştırmalarda bilimsel olarak kanıtlanan kitap okuma etkisi, özellikle sözel zekayı geliştirmeye yaramaktadır.

Bulmaca Çözmek

Klişe hale gelen ancak etkisi ile zekâ geliştirme yöntemlerinin daima en önemli yerinde tutulan bulmaca çözme, beyni çalıştırmaya yarayan en önemli aktivitelerden biridir. Kişinin beyninin o an bulmacaya odaklanması ve bulmacada sorulan sorunun cevabını düşünmeye zorlaması, bunama gibi sorunların da önüne geçmektedir. Zihni etkili bir şekilde çalıştıran bulmaca çözme alışkanlığının bir an önce edinilmesi zeka gelişimi açısından önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here